TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1-2024-00011

 

Kedvezményezett neve:                   Egerbakta Községi Önkormányzat

Projekt címe:                                    Helyi humán fejlesztések Egerbaktán

Szerződött támogatás összege:        190 999 999,- Ft

Támogatás mértéke:                        100%

Projekt tervezett fizikai befejezési dátuma: 2029.06.30.

Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1-2024-00011

 

Projekt tartalmának bemutatása:

Egerbakta Községi Önkormányzat, mint konzorciumvezető, sikeresen pályázott a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz támogatási rendszer keretében megjelent TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1 számú, „Helyi humán fejlesztések” című Felhívásra. Ennek keretében a „Helyi humán fejlesztések Egerbaktán” (TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1-2024-00011) című projekt megvalósításához 191 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el. A fejlesztés forrását az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

 

A konzorcium további tagjai: Agria Térségfejlesztési Nonprofit Kft. és az Egri Norma Alapítvány.

 

A projekt azon önkormányzati feladatokhoz kapcsolódó helyi fejlesztéseket támogatja, amelyek a helyi közszolgáltatások egyenlő esélyű hozzáférését, a humán szolgáltatások színvonalának javítását szolgálják. A beavatkozások illeszkednek a Megyei Esélyteremtő Paktumokhoz, a megvalósításra kerülő programok a megállapított szolgáltatáshiányokra kívánnak választ adni. A projekt célja a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása, magas színvonalú szolgáltatás kialakítása. A tervezés, előkészítés és a megvalósítás folyamata az önkormányzat és a helyi civil szervezetek, helyi intézmények bevonásával történik, a kapacitások fejlesztésével a helyi és regionális fejlesztések érdekében.

A társadalmi befogadásra és a szegénység csökkentésére irányuló nemzeti stratégiai szakpolitikai keret feljogosító feltételhez kapcsolódva célként fogalmazódik meg az aktív befogadás ösztönzése, többek között az esélyegyenlőség, a megkülönböztetés mentesség és az aktív részvétel előmozdítása a hátrányos helyzetű csoportok számára. A projekt megvalósításában lényeges szempont a szegregáció megelőzése, a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek színvonalas szolgáltatásokhoz való hozzáférésére irányuló intézkedések.

 

A tervezett célok és programok az alábbiak:

      Egészséges táplálkozás, egészséges életmód személetformáló előadások, óvodai mozgásfejlesztés

Az egészséges életmódra nevelés fontos intézkedési terület a település élete és jövője szempontjából, kiemelt feladat a sportolási kedv felébresztése és fenntartása a gyermekek körében az őket érintő, alapvetően nem versengésen alapuló, élményszerző sportrendezvények, rendszeres sportolást, a mozgásfejlesztés lehetőségét biztosító eseményekkel, fakultatív programokkal.

A helyi igények felmérése és a települési, megyei stratégiai dokumentumok felvetéseinek elemzése is azt mutatja, hogy a nehezen mobilizálható mélyszegénységben élők, idősek, gyermeket nevelő nők számára biztosítani szükséges az egészségmegőrzési ismeretek helyben történő megszerzését, egészségvédő prevenciós programok megszervezését.

Cél a prevenciós szűrőprogramok népszerűsítése, helyben a lehetőség megteremtése (szűrőállomások, szűrőbuszok), ismeretterjesztő programok, életmód tanácsadás, gyermekek óvodában-iskolában egészségre nevelése, mozgáskultúra kialakítása.

A projekt eleme fejlesztő pedagógus alkalmazása hátrányos helyzetű, támogatást igénylő óvodás és általános iskolás korú gyermekek részére.

 

      Balesetmegelőzés, elsősegélynyújtás képzés a szülők számára, kerékpáros klub létrehozása

A közlekedési balesetek elkerülése, a biztonságos közlekedés kultúrájának kialakítása fontos feladat. A településen hagyományosan elterjedt a kerékpáros közlekedés, egészségfejlesztési-egészségmegőrzési okokból is indokolt ezen közlekedési forma népszerűségének fenntartása, további népszerűsítése szemléletformáló programok megvalósításával szem előtt tartva a biztonságos közlekedés szabályait.

A projekten belül képzés várható a szülők számára, különös tekintettel a veszélyes anyagokkal (vegyszerekkel, mérgező anyagokkal, gázokkal, pl.: szén-monoxiddal) kapcsolatos ismeretek bővítésére a gyermekek/felnőttek körében előforduló mérgezések megelőzésére.

 

      Szupervízió

A szociális alapszolgáltatásban dolgozók mentális egészségének támogatása fontos, ugyanakkor elhanyagolt terület, amelynek eredménye sok esetben a kiégés és a pálya elhagyása lehet, szakember hiányában pedig a hátrányos helyzetű családok szakértő támogatása szűnhet meg. A projekt keretében erre biztosít lehetőséget a rendszeres szupervízió.

 

      Sportprogramok, kulturális, közösségfejlesztő, a szabadidő hasznos eltöltését szolgáló programok, programfolyamatok

A projekt tervezett programjai a versenyzést csak az egyenlő esélyek biztosítása mentén támogatják. Az évente megrendezésre kerülő sportnapok mellett rendszeres, szabadidős tevékenységek lehetőségét biztosítja a projekt az óvodások részére. A megrendezésre kerülő szabadidős sportprogramok által tervezzük megalapozni a gyerekek sportolás és az egészséges életmód iránti elkötelezettségét. A szabadidős sporttevékenységeknél cél az élmény- és játékközpontúság annak érdekében, hogy a fiatalok megmaradjanak hosszabb ideig a sport mellett. Cél, hogy minél többen sportoljanak, ami a sport utánpótlásbázisának szélesítését, a tehetségfelismerést és a tehetséggondozást is eredményezheti. A sportprogramok megrendezése a projekt során több éven keresztülívelő folyamat.

 

      Bűnmegelőzési felvilágosító programok az idősebb generáció áldozattá válásának elkerülésére, közbiztonság érzetét erősítő eszközbeszerzéssel

Az áldozattá válás elkerülésének támogatása megfelelő tájékoztatást nyújtó, közbiztonság érzetet növelő programsorozatokkal. Fontos szempont, hogy az egyes bűncselekmény elkövetés típusoknak megfelelően a különböző generációk számára specifikus programok kerülnek megvalósításra Az idősebbek esetében jellemzőbb trükkös csalások (unokázós csalás, házaló csalók, online csalások) elkerülésének módjait esetükben hangsúlyozottan kerül megjelenítésre, míg a fiatalok esetében a droghasználat veszélyei, a drogprevenció kérdésköre kerül kiemelésre.

 

      Digitális kompetenciafejlesztő programok

A XXI. század információs társadalma a digitális eszközök használatát nélkülözhetetlenné tette, az emberek közötti információáramlás, kapcsolattartás legfőbb eszközeivé váltak. A gyors változásokhoz nehezebben alkalmazkodó idősebb nemzedék, valamint a hátrányos helyzetű lakosság számára a digitális kompetenciák hiánya nemcsak a modern világ megkövetelte ismeretek hiányát, hanem a társadalmi kirekesztődés veszélyét is rejthetik, ezért szükséges számukra is közérthető módon, sajátos igényeikre reagálva megvalósított digitális kompetenciafejlesztő programok lehetőségének biztosítása.

A korszerű digitális eszközök használatát, digitális ügyintézést és közösségi platformok használatát, biztonságos internethasználat ismereteit átadó képzés tervezett informatikai szakember irányításával, kis csoportokban.

 

      Közösségfejlesztő, kulturális, közösségi érzést erősítő események, programok, programfolyamatok megvalósítása

A térségben a gazdasági hátrányok súlyos társadalmi problémákkal párosulnak, melyek megoldása nem pusztán gazdasági kérdés. Az elvándorlás, a térség elöregedése az önkormányzat tudatos, stratégiai fejlesztő munkájával csökkenthető, megállítható, melynek alapja a gyenge helyi identitástudat erősítése. A lakóhelyhez, lakókörnyezethez való kötődés a helyi értékek felismerésével, azok ápolásával, megőrzésével szoros összefüggésben állnak, a helyi társadalom önszerveződésére építve kulturális, közösségszervező, identitást erősítő események, programfolyamatok biztosításával erősíthető ezen kötődés és hosszabb távon erősödik a település népességmegtartó ereje is.

 

A programok megvalósításának célcsoportja a település hátrányos helyzetű lakosai, köztük a mélyszegénységben élők. Cél a társadalmi elfogadás, kohézió, helyi közösségépítő folyamatok erősítése, a hátrányok és előítéletek csökkentése. További cél a településen szolgáltatáshiányként jelentkező elemek erősítése, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése, helyben történő biztosítása.

 

Sajtómegjelenés:

 

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.

 

 

 

© 2024 Egerbakta Községi Önkormányzat